Jebel Toubkal pod dohledem

Posted on Posted in Uncategorized

Zamyšlení nad bublinou, která se nafoukne a splaskne. Problém však stále přetrvává dál.

Těsně před našim odjezdem do Maroka, kde jsme měli v plánu trekovat okolo hory Toubkal se stala vražda dvou turistek. Jednalo se podle slov dánského premiéra o politicky motivovaný čin, akt terorismu.

„Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech.“

Přijíždíme do oblasti a jsou zřejmé zvýšené bezpečnostní opatření. Policejní kontroly jsou na každém rohu a turisti si musejí vzít do hor průvodce, který má zřejmě plnit funkci ochránce.

 

Jsme ve vesničce Imlil, která je výchozím bodem při cestě k nejvyššímu kopci Maroka. Lidé se zde orientují na odchytávání turistů ve jménu zajištění prvotřídního zážitku z hor Vysokého Atlasu. Prašná cesta vede první den treku korytem řeky, kde je policejní checkpoint. Zde návštěvníci dostanou příkaz vzít si průvodce. Čekají i více než hodinu, než policie vybaví pasy a přijdou průvodci. Policie nahání pískáním turisty, kteří se snaží obejít kontrolu postranními cestičkami.

 

Těsně před chatou se bavíme s jedním z průvodců, který naznačuje, že kontroly jsou důležité, ale útočníci mohou přijít ze kteréhokoli údolí přes kopec, protože tam policie nehlídá. „Teď zde není moc lidí kvůli tomu, co se stalo, ale oni na to brzo zapomenou.“ Sympatický týpek se s námi loučí a běží do údolí, aby ještě jednou otočil jeho trasu s klienty.

 

Tato náplast na oči cestovatele podle mého názoru bude trvat omezenou dobu a vše zase najede do starých kolejí s malými změnami na kapsy návštěvníků.

 

 

Většina místních obyvatel se kterými se bavíme čin odsuzuje a chtějí, aby u nich bylo bezpečno. Někteří ovšem situaci okolo kopce využívají na to, aby donutili turisty vzít si průvodce. Lákají nás do ubytování se slovy, že nesmíme podle vlády spát kde se nám zlíbí.

 

Již při cestě dolů těsně před Imlilem potkáváme skupinu turistů s mulami a průvodci. Předvoj průvodců uklízí pietní místo s obrázky a svíčkami, aby přicházející kupní síla neměla černé myšlenky a užívali si neposkvrněnosti hor. Samozřejmě FOR FREE.

My jsme osekali náš plánovaný trek a výstup na Toubkal byl i tak zážitek. Doporučuji však navštívit také okolní kopce, které jsou mnohdy daleko zajímavější a liduprázdné.

 

Střízlivý pohled na věc jistě napoví, že toto místo bude i nadále vzkvétat. Nebuďme však lhostejní a zajímejme se o dění v oblasti kam se chystáme, protože první pohled může být často matoucí. Pod rouškou negativních a často senzace chtivých zpráv hledejme kriticky užitečné informace, které nás bezpečně dovedou k cíli.