lezeni na sardinii

06.01.2023

Azurově modré zálivy a lezení po krápnících představují velká lákadla sardinská, zvláště mimo turistickou sezónu, kdy tento italský ostrov ovládne poklidná atmosféra. Prázdné pláže a jen pár lezuchtivých nadšenců v okolí. To prostě chceš, navíc když jsou letenky doslova „za babku“.

Podzimní pošmourno láká k cestě na jih. Prostě užít si low-cost výlet s hlavou v oblacích. Stačí sbalit lehkou péřovku, sedmdesátku lano, pár presek a vařič. Špagety, pesto a kuskus nakoupíš na místě. Stereotyp dvou triček snad vydržíš a na dobře odjištěné sportovky žádná strkátka nepotřebuješ.

Sardinie je poměrně členitý ostrov, který leží ve Středozemním moři. Útesy jako z pohádky, písčité pláže a o pár kilometrů dále rozervané hřebeny s nejvyšším vrcholem Punta La Marmola (1834 m). Podzimní podmínka zaručuje solidní koupačku v moři i optimální tření. Horské louky plné pasoucích se ovcí a koz zase představují skvělý základ pro bohatou nabídku sýrů. Potenciál pro lezení je obrovský a nabízí komplexní menu. Je libo bouldering, sportovní lezení po krápnících, nebo tradiční i sportovní vícedélky?

Vysedáme na letišti v Algheru a ihned po příletu trochu měníme plány. Chceš cestovat low-cost? Tak na to zapomeň, protože bez auta se mimo sezónu neobejdeš. Stopování na prázdných silnicích je čirým bláznovstvím. Veřejná autobusová doprava? Ta jezdí, ale tolik času prostě nemáme, protože naše destinace leží na druhé straně ostrova. Půjčovny aut naštěstí najdeš takřka na každém rohu. Záliv okolo Cala Gonone, ráj s nepřebernými možnostmi, je vzdálený 170 km. Nabíráme směr a svištíme se západním větrem v zádech. Prdítko Volkswagen Up celkem dusíme, a tak za tři hodiny stojíme na místě určení. Jako správná turistická destinace nabízí Cala Gonone ubytování všeho druhu. Cenově příznivější nocleh je lepší najít v nedalekém městečku Dorgali a ten kousek k moři dojíždět. 

Tip: Zapůjčení auta se vyplatí rezervovat dopředu, a to kvůli nižší ceně. Majitelé kreditních karet navíc mohou něco uspořit oproti kartám debetním. Plynové bomby nakoupíte snadno přímo v Cala Gonone. Je zde dobře vybavený obchod – Stile Alpino.

První den volíme oťukávačku v jeskyni Biddiriscottai. Tato klasika u moře na dosah přístavu nás nijak neoslnila. Nalézáme zde oklouzané cesty a pochybné jištění. Na shnilé nýty si dáváme opravdu pozor. Bohužel na ně během našeho výletu narazíme ještě párkrát. Vlhkost a sůl dělají s nekvalitním materiálem divy. Nýtů, které vypadly i s lezcem, se tady pár najde. Gellaterie zejí prázdnotou a sílící vítr nám nehraje do karet. Z nebe se spouští déšť. Tak to teda nezačíná moc středomořsky.

Jasně že! Musíme se jen naladit na správnou vlnu a všechno se změní. Ráno vyrážíme do jeskyně Millenium, která je vidět už z města. Pro nástup musíme obětovat hodinu a půl kráčení s exponovaným úsekem po útesu. Námaha se vyplatila, nakonec zde trávíme celé tři dny plné neskutečného „tufa climbingu“. Prostě „must see“ tyto dunící útvary, které se chvějí při každém dotyku.

Potkáváme pár místních lezců a dostáváme tipy na perfektní linky. Stropové dobrodružství v lese čtyřmetrových krápníků je úžasné. Je libo cestu Harry Potter, nebo Akro Kalymnos? Zdatnější lezci zajásají nad rozmanitostí výběru cest nad 7a, ale najde se zde také několik 6aček. V případě deštivého počasí je jeskyně dobrým útočištěm, což si myslí i sardinské ptactvo. Vlaštovky a holubi dotvářejí atmosféru tohohle parádního místa.

Vedlejší jeskyně La Grotta dei Colombi s cestami od českých bouchačů bude taky stát za to. Vezmi 70 m dlouhé lano, 17 expresek a tyto chrámy jsou tvoje. Po návratu skáčeme do moře, které má stále přívětivou teplotu.

Restday na kajaku? To nezní moc odpočinkově, ale budiž. Prozkoumávat jeskyně u pobřeží bude paráda a všude vzpomínaná Grotta del Bue Marino nám nesmí uniknout. V přístavu půjčujeme za 40 chechtáků dvě plastová plavidla a vyrážíme. Našim cílem je písečná zátoka Cala Luna.

Trochu si mákneme, protože protivítr o rychlosti nad 10 m/s nás sfoukává zpět do přístavu. Za tři hodiny ukrutného pádlování skáčeme do průzračně modré vody v zátoce. Ochutnáváme pohádkovou pláž bez lidí a lezecké cesty s nohama ve vyhřátém písku. To chceš a mimo turistickou sezónu to i dostaneš. Lezení zde má svůj styl. Je celkově náročnější a ve srovnání s jeskyní Millenium mírně oklouzané linky. Po cestě zpátky ještě nakoukneme do sektorů v Cala Fuili.

Týden je skoro za námi. Klasicky nestíháme všechny plány. Je čas přesunout se k Algheru a trochu poznat místní útesy. Počasí a krajina jdou ruku k ruce. Kráčíme k výběžku Capo Caccia. Popohání nás blížící se bouře. Nahoře na útesech vede via ferrata Cabirol (C), toho času v rekonstrukci. Ferrata vede nad mořem vysoko na útesech a má délku 1200 metrů. U přátel si dopřáváme poslední noc na tomto bouřlivém ostrově. Přicházející studená fronta sebou přináší hromy a blesky, které doprovázejí náš návrat domů. Tak se měj, sardinko. Přijedeme, až budeš trochu klidnější.

TIPY NA RESTDAY V OKOLÍ CALA GONONE

Nejen lezením živ jest člověk, a tak pro tebe máme i pár tipů na to, co podniknout, když sedřená bříška prstů a znavené svalstvo řeknou dost. Podívat se můžeš třeba do pozoruhodné soutěsky Gola di Gorropu, která vznikla díky tektonické činnosti a působení vody tekoucí v říčce Flumineddu. Její stěny sahají až do výše 450 m a v některých místech se k sobě přibližují na pouhých 5 m. Otrlí jedinci, kteří vyhledávají pořádné výzvy, mohou vyrazit na náročný trek Selvaggio Blu vedoucí po vápencových útesech nad zálivem Golfo di Orosei. Rozhodně se nejedná o žádnou procházku růžovým sadem, ale drsnou stezku okořeněnou lezeckými úseky a hned několika slaněními. Nadšenci do historie by zase určitě neměli jen tak minout kamenné kužely známé jako nuraghy. Tyhle zvláštní stavby nalezneš pouze na Sardinii, kde je zhruba před třemi a půl tisíci let vybudovala civilizace Nuraghů. Na celém ostrově se jich nachází zhruba 7000.

LEZECKÝ PRŮVODCE

Pro základní orientaci v oblastech postačí průvodce Arrampicare a Cala Gonone. Narazili jsme ovšem na pár nesrovnalostí. Například na jeskyni Millenium je dobré najít ještě dostupného průvodce na internetu.

CENOVKY

  • Zpáteční letenka Bratislava – Alghero + 10 kg zavazadlo: 70 e
  • Auto bez rezervace a bez kreditní karty na týden: 190 e
  • Kayak na den: 20 e
  • Doprava lodí: Cala Gonone – Cala Luna: 5 e